بروزرسانی الستیکس
به منظور بالا نگهداشتن سطح امنیتی سیستم های کدباز، وهمچنین جهت رفع ایرادات و اضافه نمودن امکانات جدید برای این سیستمها، بروز رسانی آنها امری ضروری می باشد.
سیستم تلفنی الستیکس (Elastix)، محصول خود را به صورت یک فایل ایزو ارائه می دهد و معمولا نسخه های رفع باگ شده و یا دارای امکانات جدید را بر روی مخازن خود و از طریق به روز رسانی سرور در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهد، از این رو به روز رسانی این سیستم تلفنی قبل از استفاده بسیار اهمیت دارد.

دلایل اصلی بروز رسانی سرور الستیکس (Elastix)
  • رفع ایرادات و باگ ها در قسمت های مختلف الستیکس (Elastix)
  • به روز رسانی سطح امنیتی برنامه های نصب شده بر روی سرور
  • استفاده از امکانات جدید ارائه شده
روشهای بروزرسانی الستیکس
برای به روزرسانی الستیکس (Elastix) دو راه آسان وجود دارد
  1. بسته یا RPM
  2. مخازن و یا Repositories
بسته یا RPM: بسته ها فایل های نصبی بر روی سیستم عامل Redhat و مشتقات آن همچون Centos هستند، شاید بتوان آن ها را معادل بسته Setup بر روی ویندوز دانست، وقتی شما ایزو الستیکس را نصب می کنید درواقع تعداد زیادی RPM به صورت خودکار نصب می گردد.

مخازن و یا Repositories: سرور هایی بر روی اینترنت هستند که معمولا آخرین نسخه بسته ها را در دل خود نگه می دارند و کاربر می تواند با دستور YUM بر روی سرور خود، بسته های جدید و یا به روز شده را از این مخازن دریافت نماید، الستیکس نیز دارای چند مخزن است که در تنظیمات سرور قرار داده شده اند. 

روش اول: از طریق محیط گرافیکی الستیکس
برای این منظور کافی است به منوی سیستم و سپس به روزرسانی بروید. در این منو، 2 زیر منوی دیگر مشاهده می کنید که منوی اول به نام مخازن است.


منوی مخازن: در این منو می توانید تعیین کنید کدام یک از قسمت های اصلی سیستم به روز رسانی شود، قسمت های همانند سیستم عامل (Centos) و الستیکس (Elastix)، این نکته را در نظر داشته باشید در این منو می توانید حتی امکان به روز رسانی بسته ها به نسخه های Beta را هم با انتخاب "Beta RPM Repository for Elastix" فراهم کنید که این امر ممکن است باعث به هم ریختگی و از کار افتادن سیستم شما شود و برای سرور های در حال کار اصلا توصیه نمی گردد. حالت پیش فرض انتخاب شده برای تازه کار ها مناسب است و توصیه می شود آن را تغییر ندهید.
منوی بسته ها: در این منو بسته های نصب شده می توانید مشاهده کنید، آنها را Uninstall و یا تک تک به روز رسانی کنید و البته با دکمه "به روز رسانی مخزن" می توانید تمامی بسته ها را به روز کنید، البته این بسته ها با توجه به انتخاب شما در منوی مخازن به رو رسانی خواهند شد.


روش دوم: از طریق محیط کنسول لینوکس و با دستور yum
در این روش با اجرای یک دستور بر روی لینوکس خود الستیکس را به روز رسانی خواهیم کرد، البته اگر می خواهید مخازن خود را تغییر دهید می بایست در ابتدا از طریق محیط گرافیکی و منوی مخازن این کار را انجام دهید، دستور به روز رسانی الستیکس (Elastix):
yum update elastix
نکته: هرگز الستیکس (Elastix) زیر بار خود را بدون گرفتن پشتیبانی و تست برگرداندن آن به روز رسانی نکنید، احتمال بوجود آمدن مشکل پس از به روز رسانی همیشه وجود دارد.