دوربین های مدار بسته پلاک خوان 
 ANPR نیز نامیده میشوند.این دوربین ها در کنترل و تردد جاده ای و کنترل ورود و خروج در مراکز دولتی، پادگان ها و ... مورد استفاده قرار می گیرند.
این دوربین ها قادرند پلاک خودرو ها را در بین لاین های مختلف تشخیص دهند. همچنین از جمله ویژگی های مهم آنها امکان تشخیص پلاک خودروها در شرایط آب و هوایی بد یا نور نامساعد است. دوربین های ANPR توانایی شناسایی و تشخیص پلاک خودرو را از طریق سیستم تجزیه و تحلیل خود داشته و در 4 سری طبقه بندی می گردند. اطلاعات پس از ثبت توسط دوربین ها به مرکز مدیریت هوشمند سیستم یا دستگاه ضبط NVR (مجهز به نرم افزار iVMS-5200 ) ارسال می گردند. 


روش کار دوربین ANPR
دوربین ها با استفاده از اشعه مادون قرمز می توانند عددهای را شناسایی کنند.نرم افزار موجود در دوربین ها، تعداد عددهای روی پلاک را شناسایی می کند و سپس با تنظیم روشنایی و کنتراست می تواند عدد صحیح را بخواند. پس از آن، نرم افزار هر کدام از اعداد را به ترتبی، به برنامه ای دیگری منتقل می کند و به این شکل پلاک به صورت کامل خوانده می شود.

سیستم های پلاک خوان دارای سه اجزای اصلی می باشند
1)دوربین پلاک خوان:که وظیفه ثبت تصاویر را دارد.
2)نرم افزار:که الگوریتم تشخیص پلاک در تصاویر را برعهده دارد.
3)سخت افزار:شامل پردازنده، متعلقات و پایه دوربین می باشد، که برای پشتوانه عملکرد الگوریتم ها می باشد.

ویژگیهای دوربین های مداربسته پلاک خوان
 • هر دوربین ANPR می تواند سطح جاده ها یا خیابان ها را تا دو لاین پوشش دهد
 • در این دوربین ها امکان ذخیره اطلاعات و ارائه فهرستی از وسایل نقلیه عبوری متخلف وجود دارد
 • دوربین می تواند به خوبی وضعیت جاده را بررسی کرده و موانع فیزیکی را تشخیص دهد
 • این دوربین ها مجهز به لنزهای موتوردار هستند که امکان زوم کردن از راه دور را فرآهم می کنند
کاربردهای دوربین ANPR
 • تشخیص و شناسایی پلاک خودروها با قابلیت تعیین زمان ورود به محدوده، شماره پلاک، مدل و رنگ وسیله نقلیه
 • مدیریت اطلاعات به دست آمده از وسیله نقلیه شامل مقایسه خودکار، فیلتر لیست سیاه، سیستم هشدار (Alarm)
 • جستجوی هوشمند در بین تصاویر
 • امکان بک آپ گیری از اطلاعات
 • امکان برنامه ریزی تاریخ و زمان برای ورود وسایل به پارکینگ های مجاز
 • امکان برنامه ریزی تاریخ و زمان برای ورود وسایل به مکان هایی با محدودیت زمانی تردد
 • تشخیص بسیاری از جرائم و تخلفات از جمله سرقت خودور، یا آسیب رساندن به آن
 • ضبط درگیری های بوجود آمده ناشی از تصادفا
نحوه عملکرد دوربین های ANPR

1. سهولت در نصب: یکی از ویژگی های دوربین های ANPR این است که نصب و راه اندازی آن می تواند در زمان بسیار کوتاهی انجام شود. چون می توان آنها را بر روی زیر ساخت های مختلفی نصب نمود. این زیرساخت می تواند میله یا پایه چراغ راهنمایی و یا حتی سقف زیرین پل هوایی باشد. 

2. تنظیمات ساده و کاربرپسند:  شما می توانید با استفاده از راهنمای نصب موجود در کاتالوگ ،اقدام به راه اندازی دوربین کرده و تنظیمات آن را انجام دهید. چرا که تنظیمات و راه اندازی عملکردهای این دوربین ها پیچیدگی خاصی نداشته و بسیار آسان است. بعلاوه با استفاده از یک رابط گرافیکی کاربر پسند (GUI) می توان این دوربین ها را به راحتی از راه دور کنترل نمود.

3. عملکرد اتوماتیک: پس از طی مراحل نصب، با روشن کردن سیستم، دوربین به طور اتوماتیک شروع به جستجوی سوژه ها در اطراف خود می کند. سنسور دوربین ابتدا شرایط نور و روشنایی را بررسی کرده(شب و روز) و کیفیت تصویر را مطابق با آن تنظیم می کند. چنانچه سطح نور در زیر آستانه روشنایی استاندارد قرار داشته باشد به حالت شب یا Night Mode تغییر می یابد. همچنین در صورتی که دوربین در معرض دستکاری های عمدی قرار گیرد سنسورهای تشخیص حرکت در دوربین سریعا سیستم آلارم را فعال می کنند(Tamper Detection). همچنین در صورتی که کیفیت پلاک خوانی بر اثر عوامل مختلف به پایین تر از سطح استاندارد برسد سیستم آلارم فعال می شود.

4. قابلیت انتخاب حالات مختلف دوربین: این دوربین ها  بر طبق در دو حالت اصلی تنظیم می شوند:
حالت اول: ثبت خودکار خودرویی که در میدان دید دوربین باشد. 
حالت دوم: شما میتوانید تنظیماتی انجام دهید که تنها وسایل نقلیه ی خاص و تعریف شده ای توسط سنسور خارجی دوربین تشخیص داده شوند. به این ترتیب، تا دو لاین در جاده در یک جهت یا در دو جهت مخالف پوشش داده می شود.

سایر ویژگیهای دوربین های  ANPR

 • مجهز به حالت تفکیک شب و روز: در این دوربین ها تصاویر حتی در تاریکی مطلق نیز از وضوح بالایی بر خوردارند.
 • کارایی بالا: اطلاعات ثبت شده برای سرورهای قدرتمند و با ظرفیت ذخیره سازی بالا فرستاده و در آنجا ضبط، نگه داری و مدیریت می شوند.
 • ارائه مدارک و شواهد معتبر از رویدادها: تصاویر و اطلاعات ثبت شده توسط دوربین های ANPR از قبیل رنگ و مدل خودرو، شماره پلاک، زمان و تاریخ وقوع رویداد می توانند به عنوان مدارک معتبری در صورت وقوع جرم به دادگاه ارائه شوند.
 • ساختار مستحکم دوربین: ساختار این دوربین ها به شکلی است که در شرایط آب و هوایی نا مناسب نیز کارایی و بازده بالایی دارند.
نکته 1: لازم به ذکر است که سیستم تشخیص پلاک را می توان به نحوی تنظیم کرد که بتواند حتی در سرعت های بالا نیز قادر به تشخیص پلاک خودرو ها باشد.
نکته 2: تصاویری دریافت شده از پلاک و سایر مشخصات وسیله نقلیه را می توان به صورت زنده از طریق یک کابل مشاهده نمود و یا به صورت بی سیم به پایگاه داده های محلی منتقل و سپس مشاهده نمود.