نحوه استفاده از Mikrotik Torch برای بررسی congestion در شبکه
یکی از سوالاتی که همیشه از ما پرسیده میشود این است که کاربری که باعث ایجاد congestion در شبکه میشود چه کسی است و چگونه او را پیدا کنیم. سیستم عامل میکروتیک ابزاری دارد که اجازه میدهد ادمین ها منبع شلوغی شبکه را پیدا کنند. Torch یک ابزار کنترل ترافیک real time است که اجازه میدهد کاربر ترافیک را روی اینترفیس مانیتور کند.
هنگام استفاده از ویژگی torch در میکروتیک، کاربر میتواند اینترفیسی انتخاب کند و ویژگی هایی (attribute) را در گزارش شامل کند.
این ویژگی ها عبارتند از: آدرس IP مبدا و مقصد، آدرس IPv6 مبدا و مقصد، پروتکل MAC، پروتکل، Vlan ID، port و DSCP.

نحوه اجرای Mikrotik torch
شبکه ای با پهنای باند ۳Mbps که ازدحام در آن وجود دارد را فرض کنید. ادمین شبکه قصد پیدا کردن کاربری که باعث ایجاد ازدحام در شبکه شده است را دارد. برای این کار ادمین باید اینترفیس LAN را در روتر میکروتیک torch کند تا بتواند شخص مورد نظر را پیدا نماید. از آنجایی که آدرس IP مبدا و مقصد به صورت پیشفرض به عنوان ویژگی ای که در روتر میکروتیک اجرا میشود، وجود دارد؛ ادمین باید پروتکل را نیز وارد کند.
دستور زیر را ملاحضه فرمایید:
/tool torch interface=ether5 port=any


از تصویر فوق مشاهده میکنیم که پکت های https شبکه را شلوغ میکنند. اکنون باید منبع این پکت های https را پیدا کنیم. برای این کار از ابزار torch که در نرم افزار وینباکس تعبیه شده است استفاده میکنیم:


اینترفیس LAN را انتخاب کنید، پروتکل و پورت را انتخاب کنید و سپس start بزنید.
خروجی این دستور، آدرس IP مبدا و مقصد، تعداد پکت هایی که ارسال میشود و مقدار پهنای باندی که مصرف میشود را به ازای هر کاربر نشان میدهد. Txبرای نشان دادن آپلود و Rx برای دانلود است.
با این کار ما کاربرانی که مسئول ایجاد ازدحام در شبکه هستند را پیدا میکنیم. با آدرس مبدا این کاربران میتوانیم Queue ایجاد کنیم و از ایجاد ازدحام به وسیله آنها جلوگیری کنیم.