استفاده از پروتکل بیسیم Mikrotik nv2 برای افزایش بازدهی لینک وایرلس
پروتکل Nv2 یک پروتکل وایرلس ایجاد شده توسط میکروتیک می‌باشد که برای استفاده در تجهیزات وایرلس که با پردازنده‌هایی که از 802.11 پشتیبانی می‌کنند طراحی و ارائه شده است. این پروتکل بر اساس تکنولوژی (TDMA (Time Division Multiple Access برای دسترسی به Media به جای (CSMA (Carrier Sense Multiple Access که در شبکه‌های وایرلس مورد استفاده قرار می‌گیرد فعالیت می‌کند.
از پروتکل Nv2 برای افزایش بازدهی در لینک های Point to point و Point to multipoint مورد استفاده قرار میگیرد. پروتکل اختصاصی بیسیم میکروتیک، یعنیNV2 برای ایجاد پایداری و بازدهی لینک بیسیم کاربرد زیادی دارد، که این مهم را از طریق موارد زیر انجام میدهد:

۱- کاهش سربار poll– اکسس پوینت های NV2، زمانبندی uplink را به جای poll کردن تک تک کلاینت ها، broadcast می کنند. که به آن Group Polling نیز می گویند. از آنجایی که زمانی صرف poll کردن هر کلاینت نمیشود، زمان بیشتری برای ارسال داده باقی می ماند. این کار باعث افزایش بازدهی میشود، خصوصا در پیکربندی های Point to Multipoint این بهبود را بیشتر شاهد خواهیم بود.

۲- کاهش سربار تاخیر انتشار –از آنجایی که کلاینت ها تک تک poll نمیشوند، Nv2 اجازه ایجاد زمانبندی uplink براساس تخمین فاصله با کلاینت ها به گونه ای که استفاده از لینک در موثر ترین حالت باشد را می دهد. این کار بازدهی را نیز افزایش میدهد، خصوصا در پیکربندی های Point to Multipoint بیشتر شاهد این موضوع هستیم.

پروتکل Nv2 روی تمامی تجهیزاتی که استاندارد 802.11n و 802.11a/b/gهایی که از پردازنده AR5212 به بالا استفاده می‌کنند پشتیبانی می‌شود. به عبارتی اکثر تجهیزات وایرلس موجود در بازار از این پروتکل پشتیبانی می‌کنند و برای استفاده آن در شبکه وایرلس نیازی به تغییر در سخت‌افزار مورد استفاده خود ندارید.

درشبکه‌های Nv2 دسترسی به شبکه توسط AP مدیریت می‌شود. AP زمان دسترسی به شبکه را بازه‌های زمانی ثابتی در نظر می‌گیرد که به‌صورت داینامیک بین Clientها تقسیم می‌شود. این تقسیم‌بندی بر اساس اولویت‌هایی است که برای هرنوع فریم در نظر گرفته شده است.

پروتکل Nv2 انتقال اطلاعات بین AP و Clientها را با استفاده از Dynamic Rate Selection یا DRS بر اساس هر Client و ARQ مدیریت کرده که باعث افزایش کارایی و پایداری ارتباط در لینک‌های Nv2 می‌شود.

ویژگی های کلیدی پروتکل بیسیم Mikrotik Nv2 
1- پروتکل Nv2 برای سیستم عامل RouteOS اختصاصی می باشد.
۲- اکسس پوینت های Nv2 فقط به وسیله دستگاه هایی که سیستم عامل RouterOS دارند دیده میشوند.
۳- استفاده از شبکه Nv2 بقیه شبکه ها که در همان کانال کار میکنند را اشغال میکند.
۴- استفاده از Nv2 به این معنی نیست که این شبکه به وسیله بقیه شبکه هایی که در همان کانال کار میکنند، تحت تاثیر قرار نگیرد.
۵- دستگاهی که Nv2 در آن فعال است، به هیچ گونه شبکه ای که مبتنی بر TDMA است متصل نمیشود.

پارامترهایی که در قسمت Nv2 در تنظیمات میکروتیک باید تنظیم شود به شرح زیر است:

  • Nv2-queue-count مشخص کننده تعداد Queue‌ها و صف‌هایی است که برای Priority‌های مختلف استفاده می‌شود. مثلا برای 2 صف به شرح زیر عمل می‌کند:
priority 0,1,2,3 -> queue 0
priority 4,5,6,7 -> queue 1
حداکثر ۸ صف برای Priority‌های مختلف می‌توان تنظیم نمود.
  • Nv2-qos مشخص کننده نوع مدیریت ترافیک بر اساس Queue‌های مشخص شده می‌باشد.
  • Nv2-cell-radius در این قسمت باید فاصله دورترین Station از AP را بر اساس کیلومتر مشخص کنیم. تعیین صحیح این پارامتر در عملکرد درست رادیو برای اعمال TDMA و رسیدن به بهترین نرخ تبادل اطلاعات و پایداری لینک از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که این پارامتر کمتر از فاصله واقعی Station از AP باشد ممکن است خطای ranging timeout در لاگ مشاهده شده و ارتباط بین AP و Station ناپایدار باشد.
  • tdma-period-size این پارامتر بر اساس ms میلی‌ثانیه در تنظیمات مشخص کننده زمان دسترسی به مدیا می‌باشد. اگر این پارامتر کاهش داده شود باعث کاهش latency می‌باشد ولی از جهتی باعث افزایش overhead پروتکل شده و کاهش throughput را به همراه خواهد داشت.
* افزایش آن ممکن است باعث افزایش latency شود ولی از جهتی باعث افزایش پهنای باند و پایداری لینک وایرلس می‌شود.
** پیشنهاد می‌شود برای لینک‌های طولانی این پارامتر افزایش داده شود.

نحوه فعال کردن NV2 در اکسس پوینت های میکروتیک
برای فعال کردن این ویژگی در دستگاه های RouterOS، پروتکل wireless در اینترفیس بیسیم باید از حالت پیشفرض unspecified به Nv2 تغییر کند. توجه کنید که پروتکل کلاینت های (station های بیسیم میکروتیک) بیسیم متصل باید به Nv2 یا any تغییر کند تا بتوانند به این اکسس پوینت متصل شوند.
برای فعال کردن Nv2 در اکسس پوینتRouterOSدستورات زیر را مشاهده کنید:
[admin@Mikrotik] > interface wireless set mode=ap-bridge wireless-protocol=nv2 ssid=TimiGate frequency=5220 security-profile=default

نحوه فعال کردن Nv2 در (Mikrotik Station (Client
برای اتصال یک کلاینت بیسیم به شبکه Nv2، پروتکل بیسیم باید به any یا Nv2 تغییر کند. برای این کار دستورات زیر را مشاهده کنید:

[admin@Mikrotik] > interface wireless set mode=station wireless-protocol=nv2 ssid=TimiGate frequency=5220 security-profile=default