آرتاگستر در این مقاله قصد دارد از طریق قابلیت مجازی سازی بر روی روتربرد میکروتیک، اقدام به نصب استریسک نماید. پس در ادامه همراه ما باشید...
استریسک یک نرم افزار Open Source جهت یکپارچه سازی روشهای ارتباطی (Unified Communications) است که در سال ۱۹۹۹ توسط مارک اسپنسر مدیر عامل شرکت دیجیوم در قالب GNU/GPL پایه گذاری شده است. استریسک بر پایه زبان برنامه نویسی C بنا شده و بر روی سیستم عاملهای گوناگونی نظیر,Linux NetBSD, OpenBSD, FreeBSD Solaris بارگذاری می شود.
علاوه بر این, نسخه هایی از استریسک نیز دیده شده اند که بر روی پلتفرم ویندوز قابل نصب و راه اندازی هستند.
استریسک گامی است در جهت عمومیت بخشیدن به روشهای گوناگون ارتباطی مبتنی بر شبکه های کامپیوتری و محیطی برای ارتباطات تلفنی, تصویری و کاربریهای مرتبطی نظیر IM, Call/Contact Centre و...

 میکروتیک یک شرکت در کشور لتونی است که در سال 1996 توسط 3 آمریکایی تاسیس شد و به منظور توسعه روترها و سیستمهای ISP و شبکه های بی سیم راه اندازی شد و در حال حاضر میکروتیک در بسیاری از کشورهای سراسر جهان فعالیت می کند.

میکروتیک دارای دو اجرای مختلف در حوزه مجازی سازی است. این دو اجرا عبارتند از: KVM و MetaRouter

KVM
  مخفف Kernel-based Virtual Machine و یک راه حل کامل مجازی سازی برای هسته لینوکس می باشد که آن را به یک hypervisor تبدیل می کند.همچنین آلماهاست از همین روش مجازی سازی برای ارائه ی خدمات سرور مجازی استفاده می کند.
توجه داشته باشید که KVM فقط در معماری x86 سیستم عامل RouterOS در دسترس است. با استفاده از این قابلیت می توانید ماشین های مجازی با سیستم عامل های مختلف ایجاد نمایید و از نظر نوع سیستم عامل محدود نخواهید بود.

MetaRouter یک قابلیت جدید در میکروتیک است که ازنسخه سه سیستم عامل RouterOSاضافه شده است. با این امکان ما میتوانیم چند روتر برد را در یک روتر برد داشته باشد.
متا روتر در حال حاظر از معماری PPC و Mipsbe پشتیبانی می کند. با استفاده از این قابلیت می توانید سیستم عامل RouterOS و OpenWRT را به صورت مجازی نصب کنید. توجه داشته باشید که در این حالت از External Storage Device ها برای ماشین های مجازی نمی توانید استفاده کنید.

در این مقاله قصد داریم برروی یکی از روتربرد های میکروتیک که معماری پردازنده آن mipsbe است، توسط ویژگی MetaRouter به صورت مجازی سیستم عامل OpenWRT را نصب و روی آن استریسک را کانفیگ کنیم.
سناریو زیر را تصور کنید:


در این سناریو قصد داریم با استفاده از روتربرد RB951 به کاربران Wireless و LAN خود، سرویس تماس تلفنی ارائه دهیم. در ابتدا نگاهی به تنظیمات حال حاضر روتربرد این سناریو خواهیم داشت.


اقدام به دانلود OpenWRT مناسب برای این سناریو نموده و سپس در منوی Files قرار دهید.


سپس به منوی MetaROUTER رفته و در سربرگ نخست روی Import Image کلیک کرده و مطابق تصویر زیر عمل نمایید. ( توصیه میشود کمتر از 32 مگابایت RAM به این VM اختصاص ندهید )


سپس در سربرگ Interfaces اقدام به افزودن یک اینترفیس مجازی برای این VM می نماییم. می بایست این اینترفیس داخل Bridge ای که برای LAN ما است، قرار گیرد.


سپس در سربرگ MetaROUTERs روی Instance ایجاد شده راست کلیک کنید و گزینه Console را انتخاب کنید.


با دستور vi /etc/config/network وارد تنظیمات شبکه سیستم عامل OpenWRT شده و به منظور ورود به حالت ویرایشی کلید i را فشار دهید.


قصد داریم آدرس 192.168.168.2 را به این اینترفیس اختصاص دهیم. پس مطابق زیر عمل می کنیم. برای خروج از حالت ویرایشی کلید ESC را فشرده و سپس عبارت :wq را تایپ کرده و اینتر می کنیم.

 

جهت اعمال تنظیمات نیاز خواهد بود سرویس شبکه را یک بار restart کنیم. همچنین سرویس شبکه را می بایست Enable کنید.
پس از دستورات زیر استفاده می کنیم.
/etc/init.d/network enable
/etc/init.d/network restart


هم اکنون می بایست این ماشین مجازی به اینترنت ارتباط داشته باشد.


سپس با دستور opkg update اقدام به بروزرسانی پکیج های OpenWRT می نماییم. توجه داشته باشید که می بایست به اینترنت متصل باشید.


اکنون از طریق دستور opkg install asterisk18 asterisk18-codec-alaw asterisk18-chan-iax2 asterisk-gui اقدام به نصب استریسک نمایید.


بعد از اتمام نصب، از طریق دستورات زیر، سرویس استریسک را فعال و Start کنید.
/etc/init.d/asterisk enable
/etc/init.d/asterisk start

اکنون استریسک نصب شده روی پورت 8088 آی پی OpenWRT باز خواهد شد.
http://IPofMetaRouter:8088
Default Username & Password:
Username = admin
Password = ast-owrt

در نهایت بعد از لاگین کردن، با پنل زیر مواجه خواهید شد که از طریق آن می توانید اقدام به ایجاد Extension ها و... نمایید.