کدک چیست؟
سخت افزار یا نرم افزاری است که امکان پخش کردن، ایجاد و ذخیره کردن فایل‌های مختلف ویدئوای، صوتی یا چند رسانه‌ای را به سیستم عامل می‌دهد. کدک ها الگوریتم و نحوه بسته بندی و تبدیل صدا و تصویر از حالت آنالوگ به دیجیتال و یا بالعکس است، درواقع کدک ها هستند که میزان حجم مورد استفاده در یک مکالمه را تعیین می کنند.
معرفی کدک Opus
Opusیک کدک کاملا رایگان و با تنوع بسیار زیاد است، Opus یک کدک بی همتا برای انتقال صوت بر روی شبکه و بخصوص انتقال موسیقی با کیفیت بسیار بالا بر روی بستر IP است. این کدک در قالب RFC 6716 و توسط IETF استاندارد سازی شده است، قالبی که کدک معروف SILK هم که توسط Skype استفاده می شود قرار دارد.

ساختار کدک Opus
کدک Opus می تواند صدا را در بازه بسیار متنوعی منتقل کند، مواردی همچون انتقال VOIP، کنفرانس ویدئویی، چت در بازی های آنلاین حتی انتقال موسیقی به صورت زنده با کیفیت بالا. این کدک می تواند خود را برای شبکه هایی با پهنای باند کم و زیاد تطبیق دهد و این یک مزیت بسیار بزرگ برای آن است که به واسطه آن می توانید کیفیت یکدست بر روی پهنای باند کم و کیفیت استریو بر روی پهنای باند مناسب ارائه دهد.
 
برخی از امکانات و توانایی های این کدک عبارت اند از:

Bitrates from 6 kb/s to 510
kb/s Sampling rates from 8 kHz (narrowband) to 48 kHz (fullband)
Frame sizes from 2.5 ms to 60 ms
Support for both constant bitrate (CBR) and variable bitrate (VBR)
Audio bandwidth from narrowband to fullband
Support for speech and music
Support for mono and stereo
Support for up to 255 channels (multistream frames)
Dynamically adjustable bitrate, audio bandwidth, and frame size
Good loss robustness and packet loss concealment (PLC)
Floating point and fixed-point implementation

کدک Opus به دلیل قدرت بالای آن در Streaming به عنوان کدک مورد استفاده در تکنولوژی Webrtc انتخاب شده است.
Webrtc امکان برقراری مکالمه صوتی و تصویری را بر روی بستر وب و مرورگرها فراهم می سازد، به زودی شاهد برنامه ها و تلفن های تحت وب مبتنی بر Webrtc خواهید بود.
الستیکس (Elastix) با توجه به آینده روشن Webrtc، هوشمندانه این کدک را به صورت پیش فرض بر روی نسخه 4 خود قرار داده است. برای استفاده ازاین کدک کافی است اجازه استفاده از آن را به الستیکس(Elastix) بدهید
برای این کار می بایست دستور زیر را در فایل /etc/asterisk/sip_genetar_custom.conf بنویسید:
allow = opus
برای تست این کدک Endpoint های زیادی در حال حاضر وجود ندارد، ولی به زودی شاهد سافت فون ها و گوشی های آی پی زیادی خواهیم بود که این کدک را پشتیبانی کنند، اما در حال حاضر می توان نام سافت فون های زیر را برای تست این کدک بیان نمود.
Acrobits
Blink
PhonerLite
Bria