دستگاه ضبط دوربین مدار بسته

اهداف متفاوتی از نصب دوربین مداربسته در یک مکان وجود دارد اعم از اهداف نظارتی، امنیتی، حفاظتی. برای تحقق بخشیدن هر یک از این اهداف باید بتوانیم تصاویر مربوطه را کنترل کنیم.برای کنترل دقیق هر یک از این تصاویر باید یک دستگاه ضبط تصویروجود داشته باشد.
شرکت آرتاگستر  سابقه ای طولانی و درخشان در نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته دارد و مقالات متعددی دراین زمینه  ارایه کرده و با مقاله ای دیگر در زمینه ضبط تصویر دوربین مدار بسته در خدمت همراهان عزیز و گرامی آرتاگستر میباشد.پس در ادامه ما را همراهی کنید...

دستگاه ضبط دوربین مداربسته یکی از قسمت های اصلی سیستم مداربسته است.دستگاه های ضبط کننده، تصاویر و صدای موجود از یک دوربین  را ضبط نموده تا در زمان های بعد قابل کنترل و دسترسی قرار گیرد.

انواع روشهای ضبط تصویر دوربین مدار بسته
  1. ضبط در سیستم مداربسته آنالوگ
  2.  ضبط در سیستم مداربسته دیجیتال
ضبط در سیستم مدار بسته آنالوگ:

سیستم مداربسته انالوگ شکل رایج سیستم های مداربسته است. معمولا در بسیاری از منازل، واحدهای تجاری و اداری از این سیستم استفاده می شود.

در سیستم مدار بسته آنالوگ از روش های زیر برای ضبط تصاویر استفاده می شود:

  • دستگاه VCR: قدیمی ترین دستگاه ضبط تصاویر دوربینهای مدار بسته است. این دستگاه امروزه به طور کامل از رده خارج شده و جای خود را به DVR داده است.
  • دستگاه DVR: شکل جدیدتر و بسیار رایج از دستگاه ضبط دوربین های آنالوگ است. دستگاه DVR قابلیت های بسیار زیادی دارد و از ثبات بسیار بالایی برخوردار است.
  • کارت DVR: کارت های DVR نوعی وسیله دریافت تصاویر بر روی کامپیوتر هستند. این کارت ها بر روی مادربرد رایانه شخصی شما نصب شده و وظیفه DVR را برای شما انجام میدهند.
تصویر چطور در دستگاه ضبط آنالوگ ضبط میشود؟

دستگاه های ضبط آنالوگ دوربین مداربسته روندهای کار متفاوتی دارند. در دستگاه های قدیمی مانند VCRها ضبط به صورت انالوگ صورت می گرفت. یعنی تصاویر انالوگ به وسیله دستگاه دریافت می شد و به صورت انالوگ می ماند. در دستگاه های امروزی ضبط به صورت انالوگ انجام نمی شود. در DVRها و کارت های DVR ابتدا تصاویر به صورت دیجیتال در می آیند و سپس آنها به صورت دیجیتال در هارد دیسک ضبط می شوند.
تصاویر ارسالی از دوربین , بسته به کیفیت دوربین دارای حجم متفاوتی از لحاظ بسته های اطلاعاتی است . دستگاه های DVR وظیفه دارند که اطلاعات ارسالی از دوربین را فشرده کرده و با فرمت های استاندارد در حافظه جانبی دستگاه بایگانی نمایند.فشرده سازی بیشتر و بهتر باعث صرفه جویی بسیاری در فضای ذخیره سازی ( تعداد هارد کمتر و مدت ضبط بیشتر ) دارد.

ضبط در سیستم مداربسته دیجیتال:

سیستم مداربسته تحت شبکه یا دیجیتال فرم حرفه ای تر از سیستم مداربسته است. این سیستم ضبط مشابهی با دستگاه های ضبط آنالوگ امروزی مانند DVR دارد.
در سیستم مداربسته دیجیتال ضبط به صورت های زیر انجام می شود:

  • دستگاه NVR:دستگاه NVR تشابه بسیار زیادی با DVR دارد. این دستگاه امکانات ساده ای را در سیستم مداربسته تحت شبکه به شما می دهد. البته استفاده از NVR در سیستم شبکه از بسیاری پیچیدگی های مرتبط با نصب می کاهد.
  • سرور شبکه: زمانی که از سرور سیستم مداربسته صحبت می کنیم الزاما منظور یک سرور شبکه نیست. هر کامپیوتری اگر از خصوصیات سخت افزاری مناسبی برخوردار باشد می تواند به عنوان سرور شبکه انتخاب شود. استفاده از سرور در سیستم مداربسته این امکان را به شما میدهد تا نرم افزارهای پیشرفته را برای راه اندازی دوربین های مداربسته شبکه خود به کار گیرید. 
  • ضبط در SD کارت: برخی از دوربین های شبکه قابلیت نصب SD کارت در داخل خود را دارند. از این طریق شما میتوانید تصاویر را برای مدتی بسیار محدود در داخل خود دوربین ذخیره سازی کنید.