محافظت از دوربین مداربسته در برابر نوسان ولتاژ و رعد وبرق
وقوع هر نوع شوک الکتریکی اعم از رعد و برق، نوسانات ولتاژ و یا اختلاف بسیار زیاد در پتانسیل انرژی الکتریکی و… می تواند خسارات جبران ناپذیری برای تجهیزات دوربین مدار بسته به همراه داشته باشد. بنابر این به منظور محافظت از تجهیزات مدار بسته خود می توانید از انواع محافظ برق با توجه به نیاز موجود استفاده نمایید.
نوسانات و افزایش ولتاژ از دو طریق به سیستم نظارت تصویری شما وارد می شوند
۱- پریز برق دیوار که دستگاه ضبط تصاویر مداربسته را به آن متصل کرده اید.

اکثر تولید کنندگان دستگاه ضبط تصاویر مداربسته (DVR) پیشنهاد می کنند که دستگاه را به یک دستگاه UPS یا باتری پشتیبان دارای محافظ نوسانات و رعد و برق متصل نمایید نه تنها فقط برای محافظت از افزایش ولتاژ یا نوسانات بلکه برای زمانهایی که برق می رود یا کاهش ولتاژ اتفاق می افتد.
دستگاه UPS نه تنها باعث پایداری سیستم نظارتی شما می شود و تضمین می کند که در همه زمانها حتی در زمان قطعی برق ، سیستم از مدار خارج نمی شود بلکه در زمانهایی که کاهش یا افزایش ولتاژ رخ می دهد با استفاده از استابلایزر موجود در دستگاه یو پی اس از آسیب های احتمالی به تجهیزات جلوگیری می شود.
در واقع در برخی مناطق برق شهری با افزایش یا کاهش ولتاژ در بعضی زمانها مواجه می شود این افزایش یا کاهش حتی در میزان کم می تواند به دستگاهی مانند هارد دیسک دستگاه ضبط کننده شما از طریق کاهش یا افزایش سرعت آن آسیب وارد سازد.
دستگاه استابلایزر و UPS از طریق تنظیم ولتاژ و قدرت خروجی از این مشکلات احتمالی تا حد زیادی جلوگیری کرده و باعث پایداری بیشتر تجهیزات دوربین مداربسته می شود. پیشنهاد می شود برای جلوگیری از مشکلات احتمالی دیگر مانند نویزهای داخلی دیگر موجود در ساختمان ، از طریق تعبیه یک فیوز جداگانه مستقیما یک کابل جداگانه از کنتور برق به سمت دستگاه UPS بکشید.

۲- دوربینهای مداربسته نصب شده در ساختار سیستم نظارت تصویری
پیشنهاد می شود دوربین مداربسته ای که دارای بدنه فلزی می باشد را از طریق پایه فلزی به یک سطح فلزی در ساختمان نصب نکنید. اگر اینکار انجام شود ممکن است در صورت وارد شدن ولتاژ یا نوسانات به سطح فلزی که دوربین بر روی آن نصب شده آن نوسانات یا جریانها از طریق دوربین به کل سیستم وارد شود.
همیشه سعی کنید برای نصب دوربین مداربسته از پایه هایی که دارا عایق می باشند استفاده کنید یا به طریقی اتصال به سطح فلزی را عایق نمایید.
در هنگام نصب دوربین مداربسته از باکس پلاستیکی برای قرار دادن اتصالات و یا منبع تغذیه استفاده نمایید. این باکس ها در ابعاد مختلف و معمولا از جنس PVC ساخته شده و دارای قیمت پایین و مقرون به صرفه ای می باشند که علاوه بر استاندارد کردن روند نصب از اتصالات محافظت می نماید و چهره مناسب تری به سیستم نظارتی شما می دهند.

محافظت از دوربین مداربسته در مقابل رعد و برق و ولتاژ وارد شده به سیستم
اگر یک ضربه مستقیم رعد و برق به دوربین مداربسته و تجهیزات نظارتی شما وارد شود هیچ راهی برای جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات به صورت کامل وجود ندارد.
اما در صورتی که ضربه یا آسیب به صورت غیر مستقیم باشد می توان از طریق راه حل های ساده و مقرون به صرفه میزان آسیب به تجهیزات نظارتی را از طریق سایر نوسانات یا افزایش ولتاژها کاهش یا از بین برد.

محافظت از سیستم نظارتی در سیستم آنالوگ و آنالوگ HD


استفاده از محافظ نوسان برق کابل تصویر کوآکسیال :
می توان با استفاده از قطعه کوچکی که محافظ برق کابل تصویر RG59 یا BNC نام دارد از آسیب های احتمالی به سایر دوربینها و دستگاه DVR در مقابل آسیب رعد و برق یا ولتاژ بالای وارده به سیستم جلوگیری نمایید.
این دستگاه کوچک قبل از اتصال کابل تصویر به دستگاه ضبط کننده تصاویر قرار گرفته و ولتاژ وارده را از طریق کابل اتصال به زمین رد می نماید و از وارد شدن آن به کل سیستم نظارتی جلوگیری می نماید. این محافظ ها در نوع تک پورت یا چند پورت توسط شرکت ها تولید شده و قابل تهیه می باشند.

استفاده از محافظ نوسان برق اتصال دیتا RS485 دوربین مدار بسته PTZ :
البته به این نکته توجه داشته باشید که اگر از دوربین مداربسته PTZ که توسط پورت RS485 برای دستورات کنترلی به دستگاه دی وی آر متصل شده استفاده می کنید باید از یک محافظ دیتا نوسانات برق مخصوص این پورت نیز استفاده نمایید.

محافظت از سیستم نظارتی در سیستم تحت شبکه (IP)
اگر از سیستم و دوربینهای تحت شبکه استفاده می نمایید باید از محافظ نوسان برق دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده نمایید. این محافظ ها در انواع تک پورت یا چند پورت قابل تهیه می باشد و از تجهیزات مداربسته در برابر نوسانات ناگهانی محافظت می نماید.

محافظت از سیستم نظارتی در برابر عوامل خطر و تغییر ولتاژ
در آخر توصیه آرتاگستربه شما عزیزان این است که از تجهیزات نصب استاندارد مانند باکس پلاستیکی برق ، داکت ، لوله فلکسی و محافظ دوربین مداربسته برای محافظت بیشتر ار تجهیزات خود استفاده نمایید.
این وسایل معمولا از قیمت پایینی برخوردار می باشند و علاوه بر محافظت از تجهیزات شما در برابر عوامل خارحی ، چهره زیباتری به سیستم نظارتی شما می دهند.
علاوه بر این استفاده از یک دستگاه UPS استاندارد مناسب سیستم شما علاوه بر حل بسیاری از مشکلات مربوط به منبع برق شما به پایداری هرچه بیشتر سیستم شما کمک کرده و عمر تجیهزات نظارتی شما را به شدت افزایش می دهد.